خانهاطلاعات بیماری های قلبیآریتمی و اختلالات ضربان قلبضربان زودرس بطنی - VBP

ضربان زودرس بطنی - VBP

ضربان زودرس بطنی - VBP
ضربان زودرس بطنی چیست؟

ضربان زودرس بطنی (که در اینجا "VPB" نامیده می‌شود و نام قدیمی‌تر آن "PVC" است) ضربان‌های اضافی است که قبل از ضربان قلب طبیعی رخ می‌دهد. قلب به چهار قسمت تقسیم می‌شود (#1) که "حفره" نامیده می‌شود. VPB ها در یکی از دو حفره پایینی شروع می‌شوند که "بطن" نامیده می‌شود.
VPB ها ناشی از مشکل در سیستم الکتریکی قلب هستند که در آن بطن‌ها سیگنال‌های الکتریکی غیرطبیعی ارسال می‌کنند. این سیگنال‌ها باعث ضربات اضافی می‌شوند.
VPB ها رایج هستند. آنها می‌توانند در افراد سالم نیز ایجاد شوند. همچنین ممکن است در افرادی که انواع مختلفی از بیماری‌های قلبی دارند رخ دهد. VPB ها پس از حمله قلبی بسیار شایع هستند.

علائم VPB چیست؟

اکثر افراد مبتلا به VPB هیچ علامتی ندارند. پزشک ممکن است VPB ها را هنگام گوش دادن به قلب شما در طی معاینه پیدا کند. همچنین ممکن است در طی انجام "الکتروکاردیوگرافی" (یا ECG)، VPB کشف شود.
- علائم می‌توانند شامل موارد زیر باشند:
● فرد احساس می‌کند قلب به شدت می‌تپد، سریع می‌تپد یا به نظر می‌رسد که ضربان خود را جا می‌اندازد - این تغییرات ضربان قلب "تپش قلب" نامیده می‌شود.
● احساس سرگیجه یا سبکی سر
● احساس تپش در گردن
ممکن است فرد وقتی شب‌ها آرام در رختخواب می‌خوابد یا به پهلوی چپ دراز می کشد، متوجه VPB شود.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر به نظر می‌رسد قلب شما اغلب تند یا شدید می‌زند یا تپش دارد، با پزشک خود صحبت کنید. VPB ها شایع هستند، اما ممکن است بیماری دیگری داشته باشید که باعث ایجاد علائم شود. VPB ها همچنین می‌توانند نشانه بیماری قلبی جدی‌تری باشند.

آیا برای VPB اقدام تشخیصی وجود دارد؟

بله . پزشک معاینه انجام می‌دهد و با علائم شما می‌شنود. او همچنین می‌تواند اقدامات تشخیصی زیر را انجام دهد:
الکتروکاردیوگرام - این روش که "ECG" نیز نامیده می‌شود، فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت می‌کند.
هولتر مانیتور – این وسیله یک دستگاه کوچک قابل حمل است که می پوشید تا تمام فعالیت‌های الکتریکی قلب شما را در طول یک یا دو روز ثبت کند.
اگر شما اغلب VPB دارید یا پزشک فکر می‌کند ممکن است یک بیماری قلبی خاص داشته باشید، ممکن است اقدامات تشخیصی دیگری را درخواست دهد.

ضربان زودرس بطنی - VBP
VPB چگونه درمان می‌شوند؟

درمان بستگی به علت ایجاد VPB ها و ایجاد علائم دارد. اگر علائم ندارید، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. اگر VPB ها ناشی از بیماری قلبی دیگری باشند، پزشکان آن بیماری را درمان می‌کنند.
درمان‌های احتمالی عبارتند از:
● داروهایی برای کنترل سرعت یا ریتم ضربان قلب شما
● روشی به نام "ابلیشن" - در طی این روش، پزشک از گرما (به نام "ابلیشن با فرکانس رادیویی") یا سرما (به نام "کرایوابلیشن") برای از بین بردن قسمت کوچکی از قلب که سیگنال‌های الکتریکی غیرطبیعی را ارسال می‌کند، استفاده می‌کند. اگر داروها VPB ها را کنترل نکنند، ممکن است این درمان مناسب باشد.

این مطلب برایتان مفید بود؟

نفر این مطلب را 0 پسندیده اند

مقالات مرتبط

سکته یا حمله قلبی

سکته یا حمله قلبی